
Wystąpienie z powództwem do sądu o zapłatę faktury powinno być ostatecznością. Między innymi ze względu na pandemię znacząco wydłużył się w sądach czas na rozpoznanie i szanse za szybkie zakończenie postępowania. Wytoczenie powództwa może ponadto całkowicie zakończyć wzajemne relacje gospodarcze pomiędzy stronami, co może dla tych stron nie być opłacalne. Co więcej, w pewnych przypadkach uzyskanie prawomocnego wyroku zasądzającego może okazać się dla wierzyciela nieopłacalne, gdyż poniesie on koszty sądowe, a jego dłużnik okaże się podmiotem bez żadnego majątku. Z tych przyczyn warto rozważyć szereg istotnych elementów zanim dojdzie do podjęcia decyzji o złożeniu pozwu do sądu.
Wezwanie do zapłaty, próba ugodowa
W pierwszej kolejności warto podjąć próbę pozaprocesowego zakończenia sprawy. Działania można rozpocząć od wysłania wezwania do zapłaty (samodzielnie sporządzonego lub opracowanego przez pełnomocnika) i rozpoczęcia rozmów na temat zadłużenia. Bardziej zaawansowanym etapem, dającym już dodatkowe korzyści wierzycielowi, jest złożenie wniosku wzywającego do zawarcia ugody sądowej. Ten etap, chociaż prowadzony przed sądem, daje stronom możliwość bardzo elastycznego podejścia do sprawy, jednocześnie umożliwiając dość szybko wyjaśnić stan sprawy i uregulować wzajemne stosunki na przyszłość. Sądy też szybko wyznaczają rozprawy w sprawach o zawezwanie do próby ugodowej.
Sprawdzenie kondycji finansowej dłużnika
W razie milczenia lub niewywiązywania się z zobowiązań przez dłużnika warto sprawdzić, w jakiej kondycji finansowej jest dłużnik, czy posiada jakiś majątek, z którego będzie mogła być prowadzona egzekucja w przyszłości. W przypadku zadłużonych spółek warto zwrócić uwagę na publikowane sprawozdania finansowe, informacje zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym, można prześledzić tzw. giełdy długów. W razie ustalenia, iż dłużnik może nie dysponować majątkiem, warto rozważyć, czy wystąpienie z powództwem do sądu będzie w ogóle opłacalne, gdyż łączne koszty sądowe i egzekucyjne mogą wynieść nawet ok. 10-20% wartości przedmiotu sporu. Koszty te są zwracane z majątku dłużnika, ale ten majątek musi istnieć.
Przedawnienie roszczeń
Problemy finansowe dłużnika mogą okazać się chwilowe i w perspektywie kilku miesięcy jego sytuacja może poprawić się. W tym celu warto przeanalizować, kiedy przedawniają się roszczenia majątkowe wobec dłużnika, by zdążyć złożyć pozew zanim te terminy upłyną.
Koszty postępowania sądowego
Podejmując decyzję o opłacalności postępowania sądowego i wyliczenia ryzyka nieodzyskania pieniędzy koniecznym jest przygotowanie zestawienia finansowego co do kosztów postępowania. Wliczyć w to należy w szczególności opłatę sądową od pozwu, wynagrodzenie prawnika, koszty komornicze, poszukiwanie majątku dłużnika, itp. W razie prowadzenia sporu sądowego wziąć pod uwagę należy również koszty związane z ewentualnym postępowaniem apelacyjnym, tj. opłatę sądową od apelacji, koszty prawnicze, koszty zastępstwa prawniczego dla drugiej strony w razie przegranej.
Zabezpieczenie roszczenia
Zdarza się tak, iż dłużnicy gdy dowiadują się o złożeniu przeciwko nim pozwu rozpoczynają „ucieczkę” z majątkiem. Warto więc uprzedzić ich działania i połączyć pozew z wnioskiem o udzielenie przez sąd zabezpieczenia roszczenia. Co do zasady, sąd powinien udzielić zabezpieczenie roszczenia, jeśli uprawdopodobnimy nasze roszczenia oraz uda nam się przekonać sąd, że zwlekając z udzieleniem zabezpieczenia ewentualne wykonanie wyroku będzie niemożliwe lub bardzo utrudnione. W tym celu warto dołączyć dowody niewypłacalności dłużnika lub jego problemów finansowych dotyczących najlepiej innych stosunków prawnych. W przepisach o zabezpieczeniu funkcjonują też uproszczenia dla przedsiębiorców, dotyczące transakcji gospodarczych o wartości do 75.000 zł i z zaległościami płatniczymi trwającymi powyżej trzech miesięcy.
Szybkość postępowania sądowego
Finalnie warto dokonać rozeznania np. korzystając z usług prowadzącego podobne sprawy adwokata, jak długo aktualnie oczekuje się na rozpoznanie sprawy przed właściwym sądem. Dopiero łącząc wszystkie ww. okoliczności i oceniając ewentualne ryzyko warto podjąć decyzję co do złożenia pozwu, poczekania na rozpoczęcie sporu sądowego lub nawet rezygnacji z dochodzenia swoich praw na drodze sądowej.
You must be logged in to post a comment.